Bezpieczna migracja na HTTPS – dlaczego warto zainwestować w certyfikat SSL?

dlaczego warto zainstalować ssl

Szyfrowane połączenie między użytkownikiem strony a serwerem to obecnie „industry standard” dla stron e-commerce. Chociaż wiele z nich korzysta z zewnętrznych systemów obsługi płatności online, takich jak PayU i Paypal, więc nie ma bezpośredniego dostępu do danych wrażliwych użytkowników, to jednak działa na szyfrowanym przepływie danych. Sklepy online w tym przypadku przetwarzają dane takie jak adres dostawy, numer telefonu i adres e-mail – może dane te nie są widziane za tak newralgiczne jak numer karty i trzycyfrowy kod zabezpieczający, jednak z pewnością każdy z nas wolałby, by nie znalazły się w rękach spamerów.

Szyfrowane połączenie SSL gwarantuje, że dane przesyłane między komputerem lub urządzeniem końcowym a serwerem, gdzie hostowana jest aplikacja lub strona www, będą bezpiecznie transferowane, bez ingerencji osób trzecich. Szyfrowanie SSL na stronie to dla użytkownika znak, że strona, której przekazuje swoje dane, jest faktycznie tym, za kogo się podaje.

Dla właściciela strony www szyfrowanie SSL to również gwarancja, że jego strona będzie wyświetlać się dokładnie tak, jak zamierzono (nie mówimy tutaj jednak o błędach takich jak brak responsywności strony lub niedostosowanie do urządzeń mobilnych). Protokół szyfrowania SSL gwarantuje, że nikt nie będzie w stanie zmienić sposobu renderowania strony – przykładowo, dostawcy sieci w ramach hotspotów mają możliwość dodania na wyświetlanych stronach dodatkowych reklam, z których sami czerpią korzyści. Zainstalowanie SSLa uniemożliwia takie praktyki.

Czy warto zainwestować w komercyjny certyfikat SSL, jeżeli na rynku dostępnych jest wiele darmowych opcji? Darmowe certyfikaty SSL przeznaczone są do użytku niekomercyjnego – dla stron informacyjnych i blogów. Jeżeli prowadzimy biznes e-commerce, to powinniśmy zainteresować się opcją płatną. Dlaczego? Płatne certyfikaty SSL to przede wszystkim gwarancja wiarygodności (certyfikat wydawany jest przez lepsze CA – Certificate Authority) oraz możliwość instalacji wildcard SSL, który obejmuje wiele sub-domen. Płatne certyfikaty objęte są również gwarancją.

Przydatne linki: