Dlaczego czasami warto projektować wersję mobilną strony zanim powstanie layout na desktop?

responsywne strony www RWD

Smartfony na niektórych rynkach potrafią odpowiadać za 70-80% ruchu organicznego na stronie. Pomimo, że urządzenia mobilne mają zdolność pełnego renderowania stron www od lat, to ich zwiększona sprzedaż w ostatnich latach odpowiedzialna jest tak drastyczny wzrost udziału mobile w ogólnych kalkulacjach ruchu z wyszukiwarek. Projektowanie stron zgodnie z doktryną mobile first kładzie nacisk na jak najlepsze user experience dla użytkowników smartfonów i tabletów.

Tworzenie witryny zgodnie z zasadą mobile first zmusza projektantów stron i deweloperów front-end do skupienia się na jak najważniejszych funkcjonalnościach – niezależnie czy jest to strona www, aplikacja czy system IT. Na ekranie o rozdzielczości 320×480 nie ma miejsca na nic, co byłoby zbędne lub nie spełniało swoich funkcji w 100%. Stworzenie stron zgodnie z mobile first pozwala pozbyć się ogólnego chaosu, który czasami panuje na stronach projektowanych typowo pod desktopy.

Porady dla twórców responsywnych stron internetowych

Co zarzuca się obecnie części stron zbudowanych zgodnie z RWD to-to, że przesyłają do urządzenia takie same rozmiary plików, niezależnie od rodzaju urządzenia końcowego. Należy opracować podstawowy arkusz stylów CSS dla każdej przeglądarki oraz ulepszony style.css dla nowocześniejszych przeglądarek.

Płynne siatki dla stron RWD to proporcjonalne kontenery obejmujące w sobie elementy stron, pomimo, że konkretny rozmiar output nie jest znany. Elastyczna siatka wypełnia niewykorzystane pola na stronie, zachowując jednak określone proporcje.

Przydatne linki